Pokaz Christian Dior jesień-zima 2018/2019Pokaz Christian Dior na sezon jesień-zima 2018/2019 Fot. Imaxtree

Pokaz Christian Dior jesień-zima 2018/2019

Pokaz Dior jesień-zima 2018/2019 – Maria Grazia Chiuri dla Dior

Maria Grazia Chiuri to wyjątkowa projektantka, która jako pierwsza w historii kobieta, objęła stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Christian Dior. Jej pierwsza kolekcja powstała na sezon wiosna-lato 2017. Obecnie mamy okazję zobaczyć propozycje z damskiej linii ready-to-wear już po raz czwarty. Dzięki temu zdążyliśmy już poznać jej wizję domu mody Christian Dior. Wszystkie zaprezentowane dotychczas kolekcje są ze sobą bardzo spójne i pokazują jak ma się prezntować Dior Girl pod skrzydłami Marii Grazii Chiuri.

Wcześniej Maria Grazia Chiuri pracowało w duecie z Pierpaolo Piccolim dla domu mody Valentino. W jej portfolio znajdziemy również projekty dla Fendi. Jednak to co do tej pory zaprezentowała dla Christian Dior, jest czymś zupełnie innym niż kolekcje, które tworzyła wcześniej. Podkreślenie ogromnej swobody oraz siły, która drzemie w kobietach, to główny punkt jej nowych projektów. Czy nowa kolekcja, to również hołd dla feministek? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Pokaz Dior jesień-zima 2018/2019 – Inspiracje do kolekcji Dior

W tym roku wypada 50-lecie rewolucji młodzieżowej, która miała miejsce w 1968 roku. Maria Grazia Chiuri poruszyła właśnie ten temat w swojej kolekcji. „Wszystkie pytania pozostały bez zmian. Jedyne co się różni to sposób, w jaki rozmawiamy na te tematy, bo nawet argumenty są te same”. „To co jest istotne dla obecnego pokolenia to – płeć, rasa i środowisko”. Nowa kolekcja Christian Dior, jest poświęcona wszystkim zmianom, które zaszły w szafach kobiet na całym świecie od rewolucji zapoczątkowanej w 1968 roku. W kolekcji z tego powodu pojawiły się spodnie, bluzy, a także jeans.

„W 1968 rozpoczął się unisex” – jak sama podkreśliła projektantka. To było dokładnie rok po tym, jak Marc Bohan otworzył Miss Dior przy 11 rue François. Bohan po prostu odpowiadał na ówczesne zapotrzebowanie. W 1966 grupa kobiet, ubranych w krótkie spodenki, skandowała przed sklepem Dior w Londynie ze sloganami: „Dior, nie zdradzaj mini spódniczek” oraz „Mini na zawsze”. Nie trzeba chyba mówić, że było ich pełno również w aktualnej kolekcji Marii Grazii Chiuri, choć oczywiście w wersji dostosowanej do dzisiejszych trendów.

Pokaz Dior jesień-zima 2018/2019 – Kolekcja Dior jesień-zima 2018/2019

Kolekcja Christian Dior po raz kolejny okazała się manifestem. Z tą jednak różnicą, że chcąc uszanować ducha protestu, projektantka postawiła na mocny akcent na wydzierganych modelach. Odeszła tym samym od T-shirtów z napisami „Wszyscy powinniśmy być feministkami”, na rzecz napisów „Nie, nie, nie”. Maria Grazia Chiuri lubi to stwierdzenie u millenialsów. Jako przykład, podała swoją córkę, która zawsze odpowiada jej „Nie!”. Jak sama mówi – „to dobrze, że mówi NIE, bo nie jest to takie łatwe”.

Maria Grazia Chiuri chciała rozpocząć ten pokaz od przekazu: „Nie, nie, nie”. Nigdy nie odnosiła się bezpośrednio do #MeToo czy „Time’s Up”, ale nawiązania były jednoznaczne. Projektantka również fascynuje się wyrażeniem „youthquake” (młodzieżowe trzęsienie ziemi – przyp. Red.), które zostało ogłoszone słowem roku przez Oxford Dictionary w 2017. A po raz pierwszy użyte w Amerykańskim Vogue przez Dianę Vreeland w 1965 roku.

„Powiązanie pomiędzy modą, a zmianą jest bardzo ważne. Moda ma ogromny wpływ na młodych ludzi, a na nas spoczywa wielka odpowiedzialność, za to co robimy” – powiedziała projektantka. Widzieliśmy bardzo równą kolekcję, która jest zarówno praktyczna, jak i funkcjonalna, a także posiadająca wiele nawiązań. Patchworkowa sukienka i spódnica, które zostały uszyte z materiałów od lat używanych przez Dior, miały przypominać o ciężkiej bitwie, która została stoczona w latach 60. „Uważam, że to bardzo miłe, że potrafi się mieszać ze sobą różne rzeczy, a także przy tej okazji nie zatracać ludzkiego dotyku, bo o to w tym chodzi – każdy tego szuka” – podsumowała Maria Grazia Chiuri.

Pokaz Dior jesień-zima 2018/2019 – Modelki na pokazie Dior

Pokazy Christian Dior to przede wszystkim niesamowite ubrania i dodatki, ale podczas show ważną rolę odgrywają również modelki. Maria Grazia Chiuri w dużej mierze stawia na cenione w branży nazwiska, które zawsze przyciągają dodatkową uwagę do kolekcji. Podczas prezentacji propozycji na sezon jesień-zima 2018/2019 nie mogło być inaczej. Pokaz Christian Dior otworzyła Ruth Bell. Poza nią podczas show można było zobaczyć również takie modelki jak: Adwoa Aboah, Kiki Willems i Binx Walton. Na wybiegu nie zobaczyliśmy natomiast modelek, które brylują w mediach społecznościowych. Mowa chociażby o Kendall Jenner i siostrach Hadid.

Pokaz Dior jesień-zima 2018/2019 – Wideo z finału pokazu Dior

Polecane artykuły

One Response

  1. Przepiękna kolekcja. Bardzo lubię nowe wydanie domu mody Dior. Ta projektantka wie co robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.