Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulachRodzaje kołnierzyków w męskich koszulach Fot. Wólczanka

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach – Klasyczny (Kent)

Klasyczny kołnierzyk, który jest określany również jako „kent”, to najpopularniejszy z modeli, który pojawia się przy męskich koszulach. Jest traktowany bardzo uniwersalnie, jego stopień formalności nie jest wysoki, a to oznacza, że można go nosić na różne okazje. Sprawdzi się na co dzień, na biznesowe spotkania, a także na wieczorowe wyjścia. W zależności od sytuacji można dopasować do niego krawat z wieloma różnymi wiązaniami.

Męskie koszule - kołnierzyk klasyczny
Męskie koszule – kołnierzyk klasyczny

Czym wyróżnia się klasyczny model kołnierzyka? Typ kent ma dość długie, a jednocześnie niezbyt szeroko rozstawione wyłogi. Z tego powodu najlepiej nosić go w duecie z krawatem, żeby cały czas dobrze się układał. Z uwagi na dość długie wyłogi, ten typ kołnierzyka w męskiej koszuli, pasuje raczej mężczyznom o szerokiej, a nie wąskiej i pociągłej twarzy. Jeżeli potrzebujesz właśnie taki model, to poniżej prezentujemy przykładowe koszule.

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach – Włoski (Cutaway lub Spread)

Kołnierzyk włoski w męskich koszulach nie jest najbardziej formalnym fasonem, ale zalicza się do tych, które nosi się do stylizacji na specjalne okazje. Sprawdzi się jednak idealnie również podczas biznesowych spotkań. Kołnierzyk włoski to określenie, które dotyczy jego dwóch podtypów. Mowa o kołnierzykach cutway i spread.

Męskie koszule - kołnierzyk włoski
Męskie koszule – kołnierzyk włoski

Włoski kołnierzyk typu cutway charakteryzują krótkie i bardzo szeroko rozstawione wyłogi. Ten model świetnie podkreśla węzeł krawata, ale ten dodatek nie jest obowiązkowym dodatkiem. Poza tym pasuje on wyłącznie mężczyznom o wąskiej twarzy.

Włoski kołnierzyk typu spread charakteryzują dłuższe wyłogi, niż w przypadku typu cutway, które również są rozstawione bardzo szeroko i mogą podkreślać węzeł krawata. Dodatkowo dłuższe wyłogi nie będą dobrze prezentować się bez tego dodatku. Włoski kołnierzyk typu spread zawsze nosi się z krawatem. Tak wykończone koszule również pasują mężczyznom o wąskiej, pociągłej twarzy.

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach – Półwłoski (Semi-spread)

Kołnierzyk półwłoski w męskich koszulach można ulokować gdzieś pomiędzy włoskim, a klasycznym. Ten fason jest bardzo popularny. Wszystko z powodu jego uniwersalnego charakteru, który pozwala na noszenie koszuli wykończonej takim półwłoskim kołnierzykiem na wiele sposobów i okazji. Niezależnie od tego czy zaliczasz się do grupy mężczyzn, która stawia na krawat, czy też nigdy go nie zakłada, możesz zdecydować się właśnie na taki model.

Męskie koszule - kołnierzyk półwłoski
Męskie koszule – kołnierzyk półwłoski

Kołnierzyk półwłoski typu semi-spread charakteryzują raczej dłuższe wyłogi. Kluczowy jest jednak ich kąt. Nie są tak szeroko rozstawione, jak w kołnierzykach włoskich, ani tak blisko siebie, jak w klasycznym modelu. Kluczowy jest w tym przypadku uniwersalny charakter. Taki kołnierzyk mogą nosić zarówno mężczyźni o wąskiej, jak i szerokiej twarzy. Żaden inny model nie pozwala na tak dużą dowolność, jak właśnie półwłoski.

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach – Amerykański (Button down)

Kołnierzyk button down, inaczej nazywany także amerykańskim, to model przypinany na guziki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że wyłogi pozostają zawsze na swoim miejscu. Dzięki temu nie trzeba nosić go z krawatem, wygląda nienagannie również w pojedynkę. Nie oznacza to również, że węzeł pomiędzy wyłogami jest całkowicie zakazany. Jednak w tym przypadku lepiej pozostać raczej przy casualowym wydaniu.

Męskie koszule - kołnierzyk amerykański
Męskie koszule – kołnierzyk amerykański

Długość wyłogów w przypadku kołnierzyków amerykańskich typu button down nie jest jasno sprecyzowana. Mogą pojawić się zarówno krótsze, jak i dłuższe. Kluczowe w tym przypadku są zawsze guziki, którymi można przypiąć kołnierzyk do koszuli.

Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach – Łamany (Smokingowy)

Kołnierzyk łamany, czy inaczej smokingowy lub typu wingtip, to najbardziej formalny z dostępnych modeli. Jeżeli potrzebujesz skompletować strój na wydarzenie, podczas którego obowiązuje dress code white tie lub black tie, to powinieneś sięgnąć właśnie po taką koszulę. Łamany kołnierzyk można łączyć wyłącznie z muchą. Krawat jest niedopuszczalny jako dodatek do takiej koszuli. Kołnierzy łamany to idealne dopełnienie stylizacji ze smokingiem lub frakiem.

Męskie koszule - kołnierzyk łamany
Męskie koszule – kołnierzyk łamany

Kołnierzyk łamany wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe z opisanych modeli. Tym razem różnice nie polegają na długości i kącie wyłogów. Mowa o stójce zapinanej na guzik oraz wyłamanych w charakterystyczny sposób wyłogach. Inną cechą wyróżniającą męskie koszule z łamanym kołnierzykiem, jest kolor w którym występują. Można je znaleźć tylko w białym odcieniu.

Polecane artykuły

One Response

  1. To tych kołnierzyków jest aż tyle? Nie spodziewałam się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.