Color blocking - Jak tworzyć kolorowe stylizacje?Color blocking - moda na łączenie kontrastujących kolorów Fot. Imaxtree

Color blocking – Jak tworzyć kolorowe stylizacje?

Color blocking – Co to jest color blocking?

Color blocking opiera się na jednolitych kolorach, które występują w tym przypadku głównie w bardzo intensywnych odcieniach. W stylizacji powinny się znaleźć co najmniej dwie jaskrawe barwy, które stworzą modny kontrast. Jeżeli wcześniej nie pomyślałaś o założeniu żółtej koszuli do czerwonego garnituru lub o zestawieniu spodni w kolorze fuksji z zieloną kurtką bomberką, to w tym sezonie powinnaś to rozważyć. W stylizacjach można wykorzystać także więcej odważnych kolorów. Jednak im więcej barw, tym bardziej minimalistyczne formy powinnaś wybierać. Przesada w tym przypadku nie jest wskazana. W końcu zestaw ma się prezentować modnie i szykowanie.

colorblocking in @delficollective ?❤️ thanks to @modanashville ?#LA #pleats #colorclash

A post shared by Mary Seng (@happilygrey) on

 

Sezon wiosna-lato 2017 będzie należał do szczególnie kolorowych. Wielu projektantów zaproponowało intensywne kolory, o których pisaliśmy już wcześniej. Część z nich postawiła również na color blocking. Dzięki temu łatwo znaleźć gotowe inspiracje. Podobnie jest również z sieciówkami, w których można kupić coraz więcej ubrań i dodatków w wyrazistych odcieniach, z których ułożyliśmy przykładowe zestawy.

Color blocking – Skąd moda na color blocking?

Projektanci mody stale poszukują inspiracji w otaczającym ich świecie. W tym celu podróżują, przeglądają archiwalne numery magazynów o modzie lub chodzą do galerii sztuki i muzeów. Tak naprawdę pomysły czekają na każdym kroku i można je znaleźć dzięki osobom, które mijają nas na ulicy, podczas interesującej rozmowy, czy za sprawą niezwykłego posiłku. Co stało się zatem inspiracją do powstania color blocking? Jak się okazuje dzieło pewnego holenderskiego malarza, które zobaczył Yves Saint Laurent. „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni” autorstwa Pieta Mondriana została przeniesiona na tkaninę i zaprezentowana na wybiegu. Sukienka z kolekcji na sezon jesień-zima 1965/1966, której model został nazwany od nazwiska projektanta „Mondrian”, stała się prawdziwym hitem. Później można było ją podziwiać chociażby na okładce wrześniowego wydania magazynu Vogue Paris w 1965 roku. Sukienka trafiła również do szafy jednej z najpopularniejszych fashionistek. Mowa tu oczywiście o lalce Barbie. O ile teraz color blocking poszedł dużo dalej i nie wiąże się wyłącznie z geometrią, tak ta sukienka stała się przełomowa i to właśnie twórczości Yves Saint Laurent’a możemy zawdzięczać obecne wersje, proponowane przez wielu projektantów.

 

Podobną kolorystkę, co ta zaprezentowana na sukience „Mondrian” można było zobaczyć na ostatnim pokazie Tommy’ego Hilifger’a, zresztą na Instagramie Barbie również. Jednak obecnie color blocking, to coś więcej. Dom mody Gucci oparł na odważnych połączeniach kontrastujących ze sobą kolorów kolekcję na wiosnę 2011. Od tamtego czasu już chyba nikt nie ma wątpliwości, że połączenie intensywnych odcieni takich kolorów jak: pomarańcz, zieleń, czerwień, czy fiolet, jest jak najbardziej trafione. Te z pozoru niepasujące do siebie kolory, potrafią się świetnie zgrać i zwłaszcza w sezonie wiosna-lato stanowią miłą odmianę dla klasycznej czerni i stonowanych szarości. O ile w przypadku dom mody Gucci takie kontrasty wcale nie zaskakują, bo już w samych barwach brandu możemy zobaczyć kontrast tworzony przez zieleń i czerwień, tak na sezon wiosna-lato 2017, można znaleźć wiele innych przykładów na popularność tego trendu. Color blocking lansują chociażby Balenciaga i Balmain.

Balenciaga Spring Summer 17 @bazaaruk March 2017 Issue by @carineroitfeld, photography by @bibicornejoborthwick

A post shared by Balenciaga (@balenciaga) on

 

Color blocking – Jak tworzyć stylizacje z kontrastującymi kolorami?

Color blocking wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę im większy kontrast tym lepiej, ale jeżeli nie masz pewności, które kolory będą się ze sobą najlepiej łączyć, to skorzystaj z poniższej ściągawki. Koło z przeróżnymi barwami udziela wskazówek na kilka sposobów. Z jednej strony świetnie wyglądają kolory sąsiadujące ze sobą, to znaczy na przykład: czerwień i fuksja, pomarańczowy i żółty lub zielony i niebieski. Z drugiej strony warto łączyć także odcienie, które występują naprzeciw siebie: fioletowy z żółtym, czerwony z zielonym lub niebieski z pomarańczowym. Możliwości jest wiele.

 

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zestawów z ubraniami w różnych, intensywnych kolorach. Pojawiły się w nim zdecydowanie najpopularniejsze w ostatnim czasie fuksja i czerwień, ale także kobalt, zieleń, pomarańcz i typowo letni, słoneczny, żółty kolor. Ubrania i dodatki, dzięki którym color blocking pojawi się w twoich stylizacjach, znajdziesz w takich sklepach jak: Zara, Mango, H&M, Bershka i Zalando.

Color blocking w stylizacji - ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Zalando.pl, Zara.com, Mango.com
Color blocking w stylizacji – ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Zalando.pl, Zara.com, Mango.com
Color blocking w stylizacji - ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Hm.com, Zara.com, Bershka.com
Color blocking w stylizacji – ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Hm.com, Zara.com, Bershka.com
Color blocking w stylizacji - ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Mango.com, Zara.com, Bershka.com
Color blocking w stylizacji – ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Mango.com, Zara.com, Bershka.com
Color blocking w stylizacji - ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Zalando.pl, Mango.com, Bershka.com, Zara.com
Color blocking w stylizacji – ubrania i dodatki w kontrastujących kolorach Fot. Zalando.pl, Mango.com, Bershka.com, Zara.com

Color blocking – Inspiracje znalezione na Instagramie

Poniżej kilka inspiracji, dzięki którym uwierzysz w moc łączenia kontrastujących kolorów. Color blocking w wydaniu fashionistek, to prawdziwe źródło inspiracji. Mamy nadzieję, że wkrótce ty również będziesz mogła pochwalić się podobną stylizacją.

<this coat is what my colorful dreams are made of ☁️?>

A post shared by Blair Eadie / Atlantic-Pacific (@blaireadiebee) on

Chill before the storm @ganni #copenhagen #cphfw #ganni #gucci

A post shared by Lizzy (@lizzyvdligt) on

<a colorful #TBT ?>

A post shared by Blair Eadie / Atlantic-Pacific (@blaireadiebee) on

Happy Valentine's Day ??❤️ wearing the colours of love and the cutest #DGfamily bag

A post shared by Caroline Daur (@carodaur) on

Embrace your inner child ???????????? Shot in #NewZealand by @kristianschmidt_ HM @fazlihairandmakeup ♥️

A post shared by XENIA VAN DER WOODSEN (@xeniaoverdose) on

Happy Valentine's Day?❤️ xx

A post shared by Mary Seng (@happilygrey) on

Copenhagen you rock! Thanks to all the @ganni girls ?❤️? #cphfw #ganni #lovesociety

A post shared by Lizzy (@lizzyvdligt) on

Polecane artykuły

3 Responses

  1. Żółty lub pomarańczowy + fiolet, to najlepsze połączenie!

  2. Fioletowy lub pomarańczowy z fuksją, to mój ulubiony color blocking.

  3. Ta zielona bomberka z H&M i różowe spodnie z Zary są najlepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.