Tomasz Ossoliński - Pokaz kolekcji "Shadows"Kolekcja "Shadows" Tomasz- Ossoliński modelki i modele Fot. Baranowski/AKPA

Tomasz Ossoliński – Pokaz kolekcji „Shadows”

Pokaz Tomasza Ossolińskiego – Polski projektant Tomasz Ossoliński

We wtorkowy wieczór mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze propozycje polskiego projektanta, Tomasza Ossolińskiego. Pokaz kolekcji „Shadows” odbył się w Fortecy Kręgliccy w Warszawie.

Tomasz Ossoliński to projektant, który bardzo mocno podkreśla swoje korzenie zawodowe, rolę warsztatu, ale i rolę ubrań tworzonych przez niego. „Tak się w moim życiu złożyło, że szyję kreacje, które dla wielu moich klientów stają się częścią bardzo ważnych momentów w ich życiu. Ale to jest właśnie ich życie i ich ubranie. Ma wzmacniać, a nie maskować człowieka. Ma eksponować to co jest w nim najciekawsze, a nie kreować sztuczną postać. Człowiek nie jest dla mnie „sztalugą” na „obraz”, który stworzę. Jest tym obrazem i ja mam za zadanie najlepiej jak potrafię wyeksponować jego piękno, głębię, wartość” – tłumaczy Tomasz Ossoliński.

Takie podejście jest miłą odmianą w branży, która dyktuje stale zmieniające się trendy i narzuca zarówno kobietom, jak i mężczyznom niekoniecznie praktyczne rozwiązania. Tomasz Ossoliński nie stawia na modę dla „fashion victims”, ale na modę, która jest nieodłączną częścią życia człowieka i która może w wielu sytuacjach stać się bardzo pomocna.

Gwiazdy na pokazie "Shadows" Tomasza Ossolińskiego projektant z Olivierem Janiakiem Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Gwiazdy na pokazie „Shadows” Tomasza Ossolińskiego projektant z Olivierem Janiakiem Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Pokaz Tomasza Ossolińskiego – Inspiracje do kolekcji jesień-zima 2016/2017

Inspiracją do najnowszej kolekcji Tomasza Ossolińskiego była twórczość Caravaggia, włoskiego malarza, który słyną ze światłocienia i realizmu, który nie każdemu mógł się podobać. W swoich pracach zrezygnował z idealizowania ludzkiego ciała, które renesansowi malarze poprawiali z równą chęcią, co obecni graficy modelki do reklam i kolorowych czasopism.

Wyrazistość i szalona intensywność – za to właśnie uwielbiano i nienawidzono malarstwo Caravaggia. Teraz te charakterystyczne elementy renesansowego malarstwa powracają. W nowej kolekcji Tomasza OssolińskiegoShadows” – faktury, światłocienie i nasycone kolory.

„Bardzo głęboko odbieram tę specyficzną mroczność dzieł Caravaggia. To moje inspiracje” – zdradza projektant. Nieprzypadkowo jako miejsce swojego pokazu wybrał fortecę – warszawską restaurację, prowadzoną przez małżeństwo Kręglickich.

Niedawna kolekcja Tomasza Ossolińskiego „Bukovina”, na sezon wiosna-lato 2016, inspirowana była fotografią Tomasza Tomaszewskiego. Kolejny pokaz, tym razem pod nazwą „Shadows” i następna głęboka fascynacja obrazem. „To efekt moich bardzo prywatnych przeżyć związanych z obcowaniem ze sztuką, która intensywnie kształtuje mnie samego” – podkreśla Tomasz Ossoliński.

Pokaz Tomasza Ossolińskiego – Oprawa pokazu Tomasza Ossolińskiego

Na to, że tematyka pokazu „Shadows” będzie również dosłowna, wskazywała już sama oprawa. Początkowo, po wejściu, zobaczyliśmy instalację z przeróżnych przedmiotów, która w pierwszej chwili skojarzyła nam się z pracownią artystyczną, w której panuje kontrolowany bałagan, jednak lampy wskazywały, że to bardziej miejsce sesji zdjęciowej. Nie zastanawiając się jednak dokładnie, jaki jest związek owej instalacji z prezentacją, przeszliśmy do Sali „F”, z której już wkrótce mieliśmy oglądać pokaz kolekcji „ShadowsTomasza Ossolińskiego.

Oprawa pokazu Tomasza Ossolińskiego "Shadows" Fot. Agnieszka Oleszek
Oprawa pokazu Tomasza Ossolińskiego „Shadows” Fot. Agnieszka Oleszek

Zaczynając od sali oznaczonej pierwszą z liter alfabetu i przechodząc przez kolejne, zaczynaliśmy coraz bardziej odczuwać przygotowany nastrój. Klimatyczne wnętrza Fortecy Kręgliccy z czerwoną cegłą na ścianach, a do tego przygaszone światła i wszędzie mnóstwo świec ustawionych na podłogach i parapetach oraz unoszący się wokół, ich charakterystyczny zapach. To właśnie „tańczące” płomienie rzucające cienie były idealnym dopełnieniem tego, co za chwilę mieliśmy zobaczyć na wybiegu.

Oprawa pokazu Tomasza Ossolińskiego "Shadows" Fot. Agnieszka Oleszek
Oprawa pokazu Tomasza Ossolińskiego „Shadows” Fot. Agnieszka Oleszek

Podczas wydarzenia odbyła się również prezentacja specjalnego projektu muzycznego „SHOW ME“, który powstał przy współpracy z Warner Music Poland (premiera luty 2017). „Połączyłem najbardziej inspirującą muzykę z moich pokazów z historiami, które wpłynęły na moje muzyczne wybory. To historie bardzo osobiste, które pamiętam i nadal przeżywam” – wyjaśnia Tomasz Ossoliński.

Pokaz Tomasza Ossolińskiego – Kolekcja Tomasza Ossolińskiego

Nowe dzieło Tomasza Ossolińskiego to gra światła i cieni, faktur i materiałów, zestawienie błysku z matem, jak zawsze najwyższej jakości tkaniny: tkaniny Cerutti (głównie w garniturach męskich), strzyżone wełny ze starej francuskiej manufaktury, aksamit, skóra, czy organza jedwabna. A do tego specjalne zaprojektowane motywy haftów wykorzystane na różnych częściach ubrań! To prawdziwa mieszanka popularnych ostatnio materiałów, które designer wykorzystał na swój sposób, tworząc bardzo ciekawe połączenia.

Oglądając pokaz oprócz garniturów, z których słynie Tomasz Ossoliński, największe wrażenie zrobił na nas męski płaszcz z frędzlami.

Kolekcja "Shadows" Tomasz Ossoliński męski płaszcz z frędzlami Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Kolekcja „Shadows” Tomasz Ossoliński męski płaszcz z frędzlami Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Jeżeli chodzi o kolekcje damskie, to zapewne w klimacie poszukiwań idealnej kreacji na Sylwestra i późniejsze imprezy karnawałowe, naszą faworytką została czerwona sukienka z aksamitu.

Kolekcja "Shadows" Tomasz Ossolinski czerwona sukienka z aksamitu Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Kolekcja „Shadows” Tomasz Ossolinski czerwona sukienka z aksamitu Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Zwieńczeniem pokazu kolekcji „ShadowsTomasza Ossolińskiego była sesja zdjęciowa, w miejscu, które wzbudziło nasze zainteresowanie jeszcze przed prezentacją kolekcji. Modelki i modele byli niczym bohaterowie żywego obrazu, który zamiast artystów podobnych do Caravaggia, próbowali uwieczni fotografowie.

Kolekcja "Shadows" Tomasz- Ossoliński modelki i modele Fot. Baranowski/AKPA
Kolekcja „Shadows” Tomasz- Ossoliński modelki i modele Fot. Baranowski/AKPA

Pokaz Tomasza Ossolińskiego – Goście na pokazie Tomasza Ossolińskiego

Lista znanych osób, które pojawiły się podczas wydarzenia, by zobaczyć kolekcję „Shadows” nie jest krótka. Znaleźli się na niej: Katarzyna Zielińska, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Edyta Herbuś, Tomasz Kammel, Maja Ostaszewska, Edyta Olszówka, Maffashion, Macademian Girl, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Adrian Mielnik, Joanna Klimas, Mateusz Hładki, Katarzyna Wołejnio, Barbara Pasek, Anna Puślecka, Maciej Zień, Ewa Pacuła, Jakub Przebindowski i Martyna Kliszewska, Daria Widawska, Dorota Williams, Joanna i Paweł Orleańcy, Anna Męczyńska, Marta Dąbrowska, Emma Kiworkowa, Monika Olejnik i Tomasz Ziółkowski, Rebellok, Izabella Krzan, Roma Gąsiorowska i Michał Żurawski, Edyta Herbuś, Beata Ścibakówna, Helena Englert, Robert Kozyra, Michalina Łabacz, Gosia Baczyńska, Karolina Gruszka, Sylwia Gliwa, Paulina Drażba, Piotr Schramm, Łukasz Kędzior, Zuzanna Wachowiak i Blanka Jordan.

Gwiazdy na pokazie "Shadows" Tomasza Ossolinskiego - Maja Ostaszewska, Monika Olejnik, Magdalena Cielecka Fot Jacek Kurnikowski/AKPA
Gwiazdy na pokazie „Shadows” Tomasza Ossolinskiego – Maja Ostaszewska, Monika Olejnik, Magdalena Cielecka Fot Jacek Kurnikowski/AKPA
Gwiazdy na pokazie "Shadows" Tomasza Ossolinskiego - proejktant z Edyta Herbuś Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Gwiazdy na pokazie „Shadows” Tomasza Ossolinskiego – projektant z Edyta Herbuś Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

5 Responses

  1. Ta srebrno-niebieska tkanina jest świetna.

  2. Znam tego Pana z Project Runway!

  3. Nie podoba mi się ta kolekcja, powinien jednak zostać przy męskich garniturach…

  4. super z tymi świeczkami wyszło

  5. Nawet nie wiedziałam, że on projektuje damskie kolekcje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.